21 Ekim 2010 Perşembe

Merhaba Ben Geldimmm

Arkadaşlar biz evimize geldik çok şükür.İzinde idik 1 hafta kısa bi ankara ve çorum ziyareti yaptık.Kısada olsa evimi çok özledim.Geldik ama bi türlü bloga ekleme yapamadım.Dün akşam hazırladığım konu ve resimleri internetin azizliği ile sabaha ertelemek zorunda kaldım....?Ankarada çok resim çekemedik.Hava zaten bir hayli kapalı ve puslu idi...Bir gün dışarı çıkma fırsatımız oldu o günde muhteşem bi hava güneş vardı...İşte bunlarda biri de...Mehmet akif Ersoyun kaldığı evmiş...Yanından geçerken çektik ki bloga elimiz boş dönmeyelim :)Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok sayıda şiirini yazdığı müzeye dönüştürülmüş Ankara evidir. Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsünün sınırları içinde yer alır.

Vaktiyle Taceddin Dergahı olan bu yapı, Taceddin Şeyhi tarafından savaş yıllarında Mehmet Akif’e tahsis edilmişti. Yapı 1949′da şehir meclisi kararı ile müze-eve dönüştürüldü ancak uzun yıllar harap durumda kaldı. 1982 yılında yeniden onarıldı ve 1984′te ziyarete açıldı.

Müze-ev’de Mehmet Akif Ersoy’a ait cep saati, gözlük, tesbihi, tüfek ve büyük şairin yüzünün kalıbı müzede teşhir edilen eserlerdendir.

Evin karşısında 2003 yılında yapılmış olan Mehmet Akif’in büstü ile İstiklâl Marşı’nın ilk iki kıtasının yazılı olduğu bir kitabe yer almaktadır.

Umarım yanlış aktarım yapmamışımdır.Yanlışım varsa düzeltin lütfen....


Bu kırmızılı beyefendi de ana sınıfı öğrencisi olan oğlumuz yusuf.Neden bilmem ben çok yakıştırıyorum çocuklara bu kıyafeti.Ben büyüyorum edası ile sanki.Bu resimde yusufun ilk vesikalık fotoğrafı...Okulu ve öğretmenini çok seviyor.uyumayı ve sabahta erken kalkmayı sevmeyen yusuf artık erken yatıp erken kalkıyor :)etkinlikler oyunlar,oyun eğlence dolu...seviyor kısacası okula gitmeyi.Ha bu arada bizlerde ara sıra ödev alıyoruz.Öğretmenimiz ödev verdi örğü parmak kukla yapılacak.iki gündür parmak kukla yapımı çalışmalarım var.sizlerlede resimleri paylaşacağım inşaAllah en kısa zamanda.


Yine ankara semaları ve Hacettepe üniversite kampüs sınırlarından yemyeşil çimler eşliğinde yusufcuk :)


Her ne kadar tasvip etmesemde babası her traş olmasında yusufumda bu hallere bürünüyor.Bende traş olacam nidaları ile.Hatta dün aile boyu bu hale girdiler abisi yüzüne sürerde hamza geri kalırmı.Küçük bey bayılıyor pc ve laptopa.Evde ona çok düşürmüyoruz.Oda bizim verdiğimiz kısa bir arada hemen geçmiş başına bide ben basabiliyorum havası varki bayıldım bu haline :)


Fındık burunlu diye seviyorum ben onu gerçekten küçücük ve yüzünde kayboluyor sanki gözlük bile durmuyor :)Bu arada gözlük düşmanı yada seveni demek daha doğru olur sanırım.Bu heves ve merakla 2 ay kadar önce babasının gözlüğünü kırdı,Takınmış olduğu gözlükte benim oluyor.Kırılmaya aday...Akşam ben onu severken çekip kaptı gözlüklerimi kendine takmaya çalışıyor.Ahh birde durdurabilse :)) Çok şeker çıkmış değil mi?


Resimdeki yusufun bebeklik kitabı idi şimdi hamzaya miras.Ama abisi kadar özenli davranmıyor.ters çevirmeler kalemle çizikler atmalar.Ne kadar dayanacak bakalım..Zavallı kitapcık.Kitabımızda hayvanlar var.Bunlardan kediye pisi pisi diyerek anlatıyor.Köpegi gördüğünde hav hav diyor.Her ne kadar resminden tanıyamazsada inek sesi çıkarıyor.moooo diyerekten,nerdeyse bütün kitapta mooo sesi çıkarıyor..Hatta bu resmide o moo derken çektim.hamza bak deken bu pozu yaklamışım.Sanki Anne ne uğraştırıyorsun beni biliyorum işte hepside mooo bunların diyor...Hala çok konuşmuyor.Dün akşam pil ve ne dedi...Artık konuşur umudundayız.Söyleyebildikleri:Baba,mama,dede,pisi pisi,hav hav,bop(top)mooo,boo(yok,bitti) kendine en gerekli sözcükleri kullanıyor...kalan kelimeler yok maalesef....


Bu resmimizde Ankarada Hasan dayısının evi.yatmadan önce...Bu arada hava soğukta olsa güzeldi ya Ankara ziyareti.abimi yengemi görmüş olduk.Çocuklarda mutlu oldu ben abimlerde sevindi diye tahmin ediyorum.Dayısına dayı diyemeyen hamza dediii dediii diye dayısının peşinde gezdi.biz ilk etapta dede diyor sansakta :) Hamzaca dayı demek oluyormuş...

Şimdilik Bu kadar Arkadaşlar..Mutlu kalın :)

Yuucel_19

4 yorum:

Ece dedi ki...

Hoşgeldın bloga aramıza:)
Allah evlatlarını bagıslasın sana çok tatlılar.
guzel yerler gezmıssın.
sevgılerımle

yusufca dedi ki...

Hoşbuluşmuşuz :) arkadaşım çok sağol.Birde hava iyi olsa idi daha iyi olacaktı :) nasip işte güzeldi.Uzun zamandır gidememiştik.Kısa bi ara oldu eşim ve bizim için.

Hilal dedi ki...

Tacettin dergahı, ne huzur verici bir yer değil mi? hele o kamelyaların altında oturup, harika şiirleri dinlemek...

bu arada gözlüklü fotoya bayıldım:) öpüyorum yavrularının gözlerinden.

sevgiyle kal

yusufca dedi ki...

Biz hep uzaktan baktık.yanıbaşından geçerken çektik resmide...İnş bir sonraki gidişimizde görmek te nasip olur.

bizde resme bayıldık :) ama tam bi gözlük kırıcı...ortada bırak ki vay haline....sen uğraş o şekli veremezsin gözlüğü.küçük bey çok yetenekli :)