1 Ağustos 2013 Perşembe

AĞAÇLAR


STRESTEN KURTULMANIN KESTİRME YOLU: AĞAÇLAR

“Kendinizi gergin mi hissediyorsunuz? Hemen kalkın, size en yakın yerdeki ağacı seyretmeye başlayın. Eğer yakınınızda çam ağacı varsa daha da şanslısınız. Stres atmak için çamın üzerine yok.”

Bu görüşün kaynağı Teksas Üniversitesi. Bu sözlerin sahibi ise ağaçların insan üzerindeki etkileri konusundaki araştırmasını yakın zamanda tamamlayarak, araştırma sonuçlarını dünyaya açıklayan, Teksas Üniversitesi’nden Profesör Roger Ulrich.

Profesör Roger Ulrich’in araştırmalarına göre ağaçları seyretmek, üç-beş dakika bir ağaca bakmak insana sinir ilacı almışçasına rahatlatıcı etki yapıyor. Ağaçlık yollardan geçerek işlerine giden kişiler daha sakin ve rahat olarak işlerine başlıyorlar. Prof. Ulrich, sinirleri gevşetici etkisi açısından çam ağaçlarını özellikle öneriyor.

Araştırmalara göre çam ağacının stresi azaltıcı etkisi öteki ağaçlardan çok daha fazla. Görüntüsünün insanlara güzel duygular ve pozitif düşünce aşıladığı belirtiliyor. Üzerinde durulan bir diğer ağaç da çınar. Bol yapraklı çınar ağacını beş dakika seyretmek kişiyi rahatlatıyor ve stresten kurtarıyor. Profesör Roger Ulrich, ağaçlı yerlere uzak olanlar için de bilgisayar ekranında ağaçlı manzaralar ve ağaçlar arasında sanal gezinti filmleri öneriyor. Teksas Üniversitesinin bu konudaki açıklaması da şöyle:

Ağaçlara bakmak dallarını seyretmek rüzgârda uçuşan yaprakları izlemek stresten kurtulmak için en kestirme yol. Hatta pencereden üç- beş dakika bile ağaçlara bakmak, incecik dallarını uçlarına dek izlemek ayrı bir sinir ilacı. Gerçek ağaç olmayan ortamlar içinde bilgisayar var. Sanal ağaçlar aynı etkiyi yapabiliyor. Özellikle yüksek tansiyonluların “ağaçlı” rahatlamayla tansiyonları normale iniyor. Kaslar gevşiyor ve insan dinlendiğini, ferahladığını, stresini belli oranda üzerinden attığını hissediyor.     

Yorum Gönder